Wartość projektu i dofinansowania wynosi: 19 612 292,71 PLN.

Debata Oksfordzka17 kwietnia 2024 roku w NCK „ Sokół” odbyła się wyjątkowa Debata Oksfordzka w ramach projektu "NISKO CORAZ WYŻEJ – PODNIESIENIE POTENCJAŁU EKONOMICZNO-GOSPODARCZEGO MIASTA I KONKURENCYJNOŚCI ŻYCIA W MIEŚCIE", finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Ta inicjatywa, wspierana przez Gminę i Miasto Nisko, ma na celu rozwój lokalny i instytucjonalny w tym regionie.
Organizatorem debaty jest Gmina i Miasto Nisko, reprezentowana przez Pana Burmistrza Waldemara Ślusarczyka oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Stalowej Woli.
Głównym celem tegorocznej Debaty Oksfordzkiej było prowadzenie dyskusji na temat: "Dalsza integracja europejska jest korzystna dla mieszkańców Podkarpacia (w kontekście miast Stalowej Woli i Niska)."
Dwoma drużynami, składającymi się łącznie z 8 uczniów każda, toczyła się dyskusja, prezentując argumenty za i przeciw wybranej tezie. Uczestnicy, reprezentujący szkoły Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli i Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, mieli okazję rozwijać umiejętności w zakresie wystąpień publicznych, argumentacji oraz integracji społecznej.

Seminarium dla nauczycieliW dniach 19.03.2024 oraz 09.04.2024 zostało zrealizowane dwudniowe seminarium dla nauczycieli „Nowoczesne metody nauczania języków – szkoły podstawowe” organizowane w ramach projektu pn.: „NISKO CORAZ WYŻEJ – PODNIESIENIE POTENCJAŁU EKONOMICZNO-GOSPODARCZEGO MIASTA I KONKURENCYJNOŚCI ŻYCIA W MIEŚCIE”, dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014- 2021. Zgodnie z założeniami projektu w seminarium uczestniczyli nauczyciele języków obcych, uczący w szkołach znajdujących się na terenie gminy Nisko. Łącznie wzięło w nim udział 24 nauczycieli.

Pierwsza część seminarium odbyła się w trybie stacjonarnym i obejmowała omówienie innowacyjnych strategii i narzędzi wspierających efektywną naukę języków obcych, jak również technik motywacyjnych oraz najnowszych technologii edukacyjnych wykorzystywanych do nauki języka.

Podsumowanie konferencji Nisko coraz wyżej...Szanowni Mieszkańcy Naszej Gminy,
Z wielką przyjemnością pragniemy podzielić się z Wami rezultatami oraz bogatym doświadczeniem zdobytym podczas odbytej w dniu 12.04.2024 roku konferencji "Nisko coraz wyżej...", która stanowiła podsumowanie projektu finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wydarzenie to było wyjątkową okazją do wspólnej refleksji nad osiągnięciami, wymiany dobrych praktyk oraz dyskusji nad przyszłością naszego miasta.
W trakcie konferencji, która odbyła się w NCK Sokół, mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli kluczowych partnerów projektu, takich jak Powiat Niżański, Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku, NCK „Sokół” gmina norweska Midt Telemark oraz Jacht Klub. Ich zaangażowanie w realizację projektu przyczyniło się do osiągnięcia wielu istotnych rezultatów.
Na scenie pojawił się Pan Tomasz Podkański, Dyrektor Biura ZMP, który podkreślił istotę partnerstwa dla rozwoju małych i średnich miast oraz wykorzystanie modelowych rozwiązań i promocję dobrych praktyk jako kluczowych elementów sukcesu projektu.

Konferencja LHS
W dniu 26 marca 2024 r. w NCK „Sokół” w Nisku odbyła się konferencja poświęcona budowie terminala LHS w Nowosielcu. Głównym celem organizowanej konferencji było przedstawienie wyników z prowadzonego na zlecenie Gminy i Miasta Nisko badania marketingowego w zakresie oceny zapotrzebowania na realizację wskazanej inwestycji.
Konferencja podzielona była na dwie części: prelekcyjną i dyskusyjną. W części prelekcyjnej przedstawiciele firmy Pheno Horizon Pani Justyna Borkowska oraz Pani Daria Błażewska omówiły wyniki przeprowadzanego badania marketingowego w zakresie budowy terminala LHS w Nowosielcu, na terenie gminy i miasta Nisko. Kluczowym wynikiem badania jest wskazanie zainteresowania lokalnych firm budowanym terminalem: 81% badanych firm na etapie badania pogłębionego wskazało na potrzebę budowy terminala LHS, większość firm wskazywała na potrzebę budowy terminala multimodalnego, czyli do przewozu ładunków z wykorzystaniem więcej niż jednej gałęzi transportu, ponadto w obszarze produktowym firmy wskazywały w głównej mierze na towar kontenerowy i sypki.
W kolejnym wystąpieniu Pan Dariusz Sikora – członek Zarządu ds. Handlu i eksploatacji PKP LHS omówił rodzaje istniejących i funkcjonujących terminali LHS z uwzględnieniem zapotrzebowania na nowe terminale, w tym terminal LHS w Nowosielcu.