Wartość projektu i dofinansowania wynosi: 19 612 292,71 PLN.

Wizyta w Midt-Telemark

W ostatnim tygodniu czerwca przedstawiciele Gminy i Miasta Nisko uczestniczyli w wizycie studyjnej w Gminie Midt – Telemark w Norwegii. Wizyta była kontynuacją współpracy nawiązanej z Partnerem z Norwegii w ramach projektu dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Tematyką wizyty był rozwój lokalnej przedsiębiorczości, dlatego w wizycie uczestniczyli również przedstawiciele Niżańskiej Rady Eksperckiej ds. Przedsiębiorczości, czy pracownicy Centrum Obsługi Inwestora w Urzędzie Gminy i Miasta Nisko.

W pierwszy dzień przedstawiciele Gminy mieli możliwość zapoznania się ze strukturą działania obiektów rekreacyjno – turystycznych, odwiedzając kompleks wodny z infrastrukturą rekreacyjną i obiektów wypoczynkowych.

Drugi dzień poświęcony był na wizytację w lokalnych firmach i lokalnych organizacjach wspierających rozwój gospodarczy gminy. Głównym profilem działania Gminy Midt – Telemark jest turystyka, rolnictwo i przetwórstwo owocowe, gmina słynie z produkcji jabłek. Na potrzeby rozwoju lokalnego rolnictwa w strukturze Gminy działa jednostka Gminy „Landbrukets Hus”, której celem jest wspieranie produkcji rolnej i promocja lokalnej wytwórczości.

Po wizycie w w Landbrukets Hus przedstawiciele Gminy wizytowali lokalną firmę TELEFRUKT zajmującą się przetwórstwem jabłek. Jabłka stanowią markę gminy i są ważną częścią rozwoju gospodarczego tego regionu. Firma, u której wizytowaliśmy zajmuje się pakowaniem i przetwórstwem jabłek, sprzedając owoce, ale również gotowe produkty wytworzone na bazie owoców w.in. soki jabłkowe i cydr. W drugiej części dnia przedstawiciele zapoznali się z systemem organizacji i działania lokalnego parku wodnego, który powstał z inicjatywy pracowników gminy. Kapitał początkowy na budowę parku pochodził bezpośrednio od mieszkańców, dzisiaj park jest w rękach dużej korporacji turystycznej i znany jest w całej południowej Norwegii. Kolejną wizytowaną firmą był lokalny hotel w Bo, który rozwija swój nowy projekt związany z rozbudową hotelu o przestrzeń konferencyjną. Właściciel hotelu zainicjował budowę lokalnego klastra rozwoju, do którego zaprosił lokalne firmy, w celu integracji i rozwoju. Jest to dobry przykład inicjatywy oddolnej, która przyczynia się do rozwoju lokalnego biznesu. Klaster jest formą współpracy wielu środowisk na rzecz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, w klastrze swój udział ma również Gmina Midt – Telemark.

Trzeci dzień wizyty poświęcony był na zapoznanie się z podstawami organizacji i systemu wspierania lokalnego biznesu. Na terenie gminy Midt – Telemark działa powołana przez lokalne samorządy spółka non- profit MTNU zajmująca się bezpośrednio wspieraniem rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Spółka podejmuje wiele działań związanych z rozwojem i promocją lokalnego biznesu, np. w formie szkoleń, wsparcia doradczego i organizowanych projektów. W trakcie tego spotkania przedstawiciele Midt – Telemark z Panią Burmistrz omawiali zasady wspierania lokalnej przedsiębiorczości w systemie organizacji działania samorządu. W tym przypadku podstawą jest strategiczne i zaplanowane działanie, które przynosi w ich społeczności wymierne efekty.

W tym dniu przedstawiciele wizytowali również lokalną firmę zajmującą się szyciem regionalnych ludowych strojów zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Firma ta jest doskonałym przykładem połączenia tradycji rzemieślniczej i tradycji kulturowej, bowiem wszystkie stroje w stylistyce ludowej haftowane są ręcznie.

Dziękujemy naszym Partnerom za możliwość wizyty w Norwegii, w szczególności za ich gościnność i wolę współpracy. W czasie ostatniej wizyty mieliśmy możliwość zapoznania się z ciekawym systemem wspierania lokalnej przedsiębiorczości, z modelowymi rozwiązaniami, które w dużej części będziemy chcieli wykorzystać w lokalnym środowisku.
Zapraszamy Państwa do naszej fotorelacji z wizyty w pięknej gminie Midt – Telemark.

Wizyta w Midt-Telemark 001 Wizyta w Midt-Telemark 002 Wizyta w Midt-Telemark 003 Wizyta w Midt-Telemark 004  Wizyta w Midt-Telemark 006 Wizyta w Midt-Telemark 011 Wizyta w Midt-Telemark 007 Wizyta w Midt-Telemark 008 Wizyta w Midt-Telemark 009 Wizyta w Midt-Telemark 013

Wizyta w Midt-Telemark 012  Wizyta w Midt-Telemark 014 Wizyta w Midt-Telemark 015 Wizyta w Midt-Telemark 016 Wizyta w Midt-Telemark 017 Wizyta w Midt-Telemark 018 Wizyta w Midt-Telemark 019