Gmina i Miasto Nisko zrealizowała dwa przedsięwzięcia pn.: „Integracja poprzez rękodzieło” oraz „Dziedzictwo kulinarne”, które dofinansowane zostały z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Państwa. W ramach tych przedsięwzięć Gmina zakupiła i przekazała wyposażenie do prowadzenia warsztatów rękodzielniczych i kulinarnych Partnerom Projektu, którymi zostały koła gospodyń wiejskich i lokalne stowarzyszenia. Otrzymany sprzęt w postaci m.in.: podgrzewaczy, patelni, garnków, termosów, maszyn do szycia, wyrzynarek , owerloków itp. służył będzie do tworzenie nowej oferty spędzania czasu wolnego, poprzez organizację zajęć rękodzielniczych i kulinarnych dla mieszkańców. Celem jest również promocja produktu tradycyjnego i lokalnego z terenu gminy i miasta Nisko, zarówno z zakresu rękodzieła i produktów kulinarnych. Realizacja przedsięwzięć ma stanowić ponadto formę zachowania produktów rękodzielniczych i kulinarnych dla przyszłych pokoleń mieszkańców gminy, zachowując integrację międzypokoleniową. Cel kierowany jest do mieszkańców całej gminy i miasta Nisko.
Sprzęt i wyposażenie zostało przekazane:
- Kołu Gospodyń Wiejskich w Racławicach;
- Kołu Gospodyń Wiejskich w Wolinie;
- Kołu Gospodyń Wiejskich „Koniczynki” w Kończycach;
- Kołu Gospodyń Wiejskich „ Nowosielczanki” w Nowosielcu;
- Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Zarzeckiej.
Wartość przekazanego wyposażenia: 98 176,14 zł, w tym w ramach przedsięwzięcia „Integracja poprzez rękodzieło” 35 989,80 zł. oraz „Dziedzictwo kulinarne” 62 186,34 zł
Do zadań Partnera należy zorganizowanie i zrealizowanie:
- minimum 4 warsztatów/zajęć rękodzielniczych dla mieszkańców w ciągu roku kalendarzowego;
- minimum 4 warsztatów/zajęć kulinarnych dla mieszkańców w ciągu roku kalendarzowego.
Zajęcia rękodzielnicze lub kulinarne mogą odbywać się również, poprzez udział w organizacji stoiska wystawienniczego lub udziału w konkursach promujących produkt rękodzielniczy lub kulinarny na terenie gminy i miasta Nisko lub poza jej obszarem.