Wartość projektu i dofinansowania wynosi: 19 612 292,71 PLN.

Konferencja

Trzecia wizyta studyjna w Midt – Telemark poświęcona została tematyce budowania oferty spędzania czasu wolnego dla mieszkańców, w sposób odpowiadający potrzebom mieszkańców i zachęcająca do osiedlania się nowych mieszkańców gminy i miasta. Wymiana doświadczeń dotyczyła strefy wypoczynku, rekreacji, kultury i sportu, czyli kluczowych obszarów, które kształtują ofertę spędzania czasu wolnego w mieście.

W dniach od 22 do 26 września 2023 r. przedstawiciele Gminy i Miasta Nisko uczestniczyli w trzeciej wizycie studyjnej w Midt – Telemark, tym razem z względu na tematykę w spotkaniu brali udział przedstawiciele NCK „Sokół”  w Nisku, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiej Rady Seniorów, Urzędu Gminy i Miasta Nisko oraz członkowie zespołu projektowego. W wizycie uczestniczyło 12 przedstawicieli Gminy i Miasta Nisko.

W pierwszym dniu wizyty przedstawiciele Gminy mieli możliwość zapoznania się z programem imprezy cyklicznej, corocznie odbywającej się w MIDT – Telemark „Święto Jabłka”. Impreza, na którą składało się kilka wydarzeń kulturalnych, gospodarczych i społecznych organizowana w różnych częściach gminy, ma na celu aktywizację producentów owoców miękkich z gminy oraz promocję lokalnego przetwórstwa. Rolnictwo i turystyka pełnią ważną rolę gospodarczą dla rozwoju gminy. Impreza rozpoczyna się koncertem muzyki dawnej w zabytkowym kościele z okresu wczesnego średniowiecza, następnie dla uczestników imprezy przygotowano możliwość zwiedzania lokalnych sadów i smakowania lokalnych owoców produkowanych w tych sadach. Kolejnym etapem imprezy jest jarmark produktu lokalnego, który odbywa się w centrum gminy, w mieście Bo. W centralnym miejscu dodatkowo odbywają się koncerty i występy mieszkańców gminy. Ważnym elementem rozwoju gminy w obszarze kultury są lokalnie działające galerie sztuki, które przedstawiciele Gminy mogli odwiedzić. W przypadku Midt – Telemark bardzo ważnym elementem rozwoju czasu wolnego jest kultura, tworzona, poprzez szkoły artystyczne (działające w szkołach podstawowych oraz w Centrum Kultury „Gullbring” w BO , w których dzieci mogą korzystać z szerokiego wachlarzu zajęć edukacyjno – warsztatowych, od nauki gry na instrumentach, do warsztatów filmowych, teatralnych, tanecznych itp. Kulturę tworzą również prywatne galerie sztuki, na terenie gminy obecnie działają trzy takie galerie. Kolejnym ważnym obszarem rozwoju gminy jest wolontariat, bowiem sami mieszkańcy w dużej części oferty czasu wolnego sami ją budują, tworzą i zapewniają dla mieszkańców. Wolontariat jest elementem działalności artystycznej i społecznej, który inicjują sami mieszkańcy, przedsiębiorcy. Gmina pełni bardzo ważną rolę w koordynacji i promocji wolontariatu, czy wspierania go w sposób informacyjny, doradczy. Lokalne galerie, muzea prowadzone są często przez wolontariuszy.

Istotną rolę w budowaniu oferty czasu wolnego pełni dziedzictwo kulturowe gminy, zarówno związane z rzemiosłem, przetwórstwem, czy kulturą. W Bo działa muzeum skrzypiec z Hardanger, które kultywuje i promuje dawną muzykę ludową, a także rzemiosło skrzypcowe. W Bo corocznie odbywają się festiwale muzyki ludowej.

Kolejnym obszarem oferty spędzania czasu wolnego jest sport. Na terenie gminy działa ponad 20 klubów sportowych w ponad 10 sekcjach. Sport dotowany jest w głównej mierze ze środków prywatnych i tylko w części ze środków narodowego totalizatora. Domeną lokalnego sportu jest wysoki udział i aktywność wolontariuszy, zarówno na poziomie zawodnictwa, jak również trenowania. Gmina posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów zarówno zimowych, które są wizytówką Norwegii, jak również letnich.

Kolejnym obszarem czasu wolnego jest przyroda, turystyka i rekreacja. Gmina Midt – Telemark posiada doskonałe warunki przyrodnicze do wypoczynku i rekreacji. W obszarze rozwoju społeczno – gospodarczego turystyka jest obecnie dominującą gałęzią rozwoju po rolnictwie.

Wiele tych obszarów działania Gminy Midt – Telemark pokrywa się z działalnością polskich samorządów, niewielką różnicą jest zdecydowanie wyższy udział oferty kulturowej, pod względem oferty produktowej (szkoły artystyczne, centrum kultury, galerie, muzea), a także wysoki udział i rozwinięty lokalny system wolontariatu. To są doświadczenia, które warto wykorzystać w rozwoju gminy i miasta Nisko.

Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja Konferencja